Zapora Solińska jest największą atrakcją Jeziora Solińskiego. Budowa tej Zapory, rozpoczęła się w 1960 roku i trwała 8 lat do 1968 roku. Po wybudowaniu tamy, w rejonie zmienił się nie tylko układ geograficzny, ale także klimat, bo ten zbiornik wodny letnią porą absorbuje ciepło, zaś zimą je oddaje. Nad zaporę prowadzi deptak, który jest nazywana przez miejscowych solińskimi Krupówkami, gdyż przy tej drodze znajduje się mnóstwo kramików z pamiątkami znad Jeziora Solińskiego.
Miejsce to tętni życiem, zwłaszcza w czasie sezonu letniego. Sama zapora ma aż 664 metry długości i prawie 82 metry wysokości. Jest to najwyższa w Polsce zapora wodna. To miejsce stanowi obowiązkowy punkt na liście zwiedzania ciekawych miejsc w Solinie. Wieczorem Zapora jest pięknie podświetlona, dodatkową jej atrakcją jest piękny mural. Jest to największy na świecie mural, przedstawiający różne zwierzęta. Wykonano go przy użyciu wysokociśnieniowej myjki i chociaż nie jest on zbyt wyrazisty, to jednak stanowi ciekawą ozdobę Zapory Solińskiej. Jego autorem jest Przemysław Trust Truściński.
Znaczenie historyczne zapory jest nie do przecenienia, gdyż jej powstanie przyczyniło się do rozwoju turystyki w Bieszczadach oraz poprawy infrastruktury w regionie.