Bieszczady - Co warto zobaczyć w Bieszczadach - Dlaczego Bieszczady
Bieszczady to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Dzika, nienaruszona ludzką ręką przyroda miesza się tu z życzliwością mieszkańców. To urokliwy południowo-wschodni kraniec Polski, który skrywa naprawdę wiele tajemnic. Warto je odkrywać i szukać dla siebie miejsca pośród zwierząt i ludzi. Oto sześć powodów, dla których warto udać się w Bieszczady.
Mniejszy ruch w Bieszczadach
Bieszczady nie są tak oblegane jak inne góry w kraju, czy to Karkonosze ze śnieżką na czele, czy Tatry z Rysami czy inne masywy górskie leżąca na terenie naszego kraju. Są one wpisane w narożnik kraju, w miejsce, gdzie spotykają się granice trzech Państw – Ukrainy oraz Słowacji. Jednak nie są tak popularne, a dzięki temu same szlaki nie są zbyt oblegane, co daje Ci pewność, że spędzisz miły urlop, swobodnie poruszając się po naturalnych szlakach. Mniejszy ruch sprawia, że nie musimy martwić się o kolejki i inne niedogodności, z jakimi wiąże się wypoczynek w najbardziej popularnych górskich miejscowościach. To także przyjemniejszy sposób chodzenia po górach, w którym nikt nikogo nie musi popędzać i raz za razem mijać.
Bieszczady mają łagodne szlaki
Kompleks bieszczadzki to łagodne wzniesienia, proste szlaki, brak zbyt stromych zboczy i spokojne przemieszczanie się na najwyższy szczyt, który nie przekracza półtora tysiąca metrów. To wszystko sprawia, że Bieszczady będą nie tylko nietypowym miejscem odpoczynku i wyraźnie odróżnią się od innych znanych gór, ale także będą odpowiednie nawet dla mniejszych dzieci. Idealne góry na rozpoczęcie przygody ze wspinaczką sportową, gdyż pokaże nam z jednej strony jak niewiele trzeba, by rozpocząć tego typu zabawę, a z drugiej strony wskaże kierunek, w którym powinniśmy podążać. Łagodne szczyty to mniejszy problem z chodzeniem także dla osób starszych.
Bliskie spotkanie z naturą
Góry południowo-wschodniej Polski nie mają w sobie turystycznego zadęcia. Brak tutaj przede wszystkim miasta porównywalnego z Zakopanem czy Karpaczem. Dlatego Bieszczady to bezpośredni kontakt z naturą, bliższe obcowanie z piękną przyrodą i przyjemność, której nie zaznasz w zatłoczonych miasteczkach górskich. Tutaj króluje zieleń, lasy i kilka większych rzek, a nie zabudowa ludzka. To jeden z najmniej zmienionych ludzką ręką rejonów naszego kraju. Wiele można by z resztą mówić o naturalności tych stron. Dość powiedzieć, że w same Bieszczady ciężko dojechać, jeśli nie dysponuje się samochodem. Dlatego jest to miejsce idealnie stworzone do całkowitego resetu i odpoczynku od cywilizacji.
Bieszczadzka Kuchnia
Miejsce na styku różnych kultur zawsze obfituje w niezliczone atrakcje kulinarne. Tak jest także i tym razem, gdy odwiedzając Bieszczady możemy spróbować wielu specyfików kuchni łemkowskiej, ukraińskiej, polskiej i słowackiej, a także swoistego pomieszczania tych kilku kuchni. Dzięki temu otrzymujemy prawdziwą ucztę, w której skład wchodzą takie przysmaki i rarytasy, jakich jeszcze nigdy nie mogliśmy skosztować. Rejony te słyną z wyjątkowych ryb, które żyją w rzekach oraz jeziorach. Ich przyrządzanie na różne sposoby, także w zupie czy na grillu, jest kwintesencją tutejszej kuchni. Oprócz tego warto podkreślić tradycję zbierania grzybów oraz wykorzystywania dziczyzny w codziennej diecie. Ważnym punktem bieszczadzkich kulinariów jest wędzenie, które doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku ryb.
Atmosfera Bieszczadów
Atmosferę tworzą ludzie, a Ci zamieszkujący bieszczadzkie lasy i pogórza są niezwykli. To życzliwi i bardzo emocjonalni ludzie, którzy w sposób szczególny szukają możliwości do ugoszczenia Cię czymś wyjątkowym. Zależy im na dobrym samopoczuciu gości oraz na tym, byś czuł się jak u siebie w domu i by nie brakowało Ci niczego. Cudowna atmosfera biesiady jest doprawiana niezapomnianymi trunkami, niespotykanymi w innych rejonach Polski. Brak wielu ludzi sprawił, że ludzie tutaj nie są tak zmienieni i chłonni na zysk. Jeśli więc potrzebujesz odpoczynku od codziennego wyścigu szczurów, to nie mogłeś lepiej trafić niż w okolice Tarnicy.
Niecodzienne Widoki
Wejście na najwyższy szczyt Bieszczad - Tarnicę – wymaga stosunkowo niewielkich nakładów sił, ale na samym szczycie rysuje się przed nami coś nieprawdopodobnego. Nie jest to widok, do jakiego przywiązujemy się, gdy mowa o innych szczytach. Bieszczady są pozbawione ostro zakończonych wierzchołków oraz spiczastych końców. To delikatne „pagórki”, lekko zaokrąglone na szczycie. Widok wprost jak z pocztówek, na ciszę, piękno i spokój. Łagodność to podstawowa cecha tego masywu. Jest tu bardzo cicho, a więc i sielsko oraz zupełnie inaczej niż w większych „metropoliach” górskich naszego kraju.