Bieszczady - Atrakcje Wschodniej Polski
Kojarzące się z przestrzenią, bogactwem przyrodniczym i unikalnością województwo podkarpackie jest jednym z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Zarówno fauna, jak i flora obfitują w gatunki, których nie spotkamy nigdzie indziej, lub które na pozostałym terenie Polski występują rzadko. Czas spakować walizki i wybrać się w te malownicze rejony — wiosna i lato są ku temu najlepszym terminem. Czego nie możesz pominąć podczas takiej wycieczki? Oto najpiękniejsze atrakcje przyrodnicze Podkarpacia!
Bieszczadzkie połoniny
Któż nie słyszał o magii, jaka otacza wysokogórskie łąki znajdujące się 12 km na północny zachód od Ustrzyk Górnych? Są to jedne z najdzikszych rejonów Polski, które jako nieliczne obszary górskie zachowały w dobrym stanie rodzimą faunę i florę. Miejsca te są na tyle cenne, że od 1973 roku zostały objęte ochroną jako Bieszczadzki Park Narodowy, a od 1992 roku wchodzą w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie.
Bieszczady charakteryzują się brakiem świerkowego regla górnego i piętra kosodrzewiny, na których miejscu pojawiła się karłowata buczyna. Na tych terenach spotkamy gatunki endemiczne, takie jak goździk kartuzek skalny oraz grzyb boczniak wetliński, a także bogatą awifaunę — występuje tu około 150 gatunków ptaków. Jedną z atrakcji wprowadzonych przez człowieka jest z kolei hodowla starej rasy konia huculskiego.
Bieszczadzkie połoniny poprzecinane są szlakami turystycznymi o długości wielu kilometrów. Połonina Caryńska, której skały porośnięte są przez murawę alpejską, ciągnie się przez 4 km, a najwyższy z jej pięciu wierzchołków sięga 1297 m n. p. m. Z kolei Połonina Wetlińska o długości 8 km, ma sześć wierzchołków z najwyższym wznoszącym się na 1253 m n. p. m.
Jezioro Solińskie
Położony w pobliżu miejscowości Solina akwen to idealne miejsce do oddawania się przyjemnościom związanym ze sportami wodnymi. Na jeziorze spotkać można zarówno statki wycieczkowe, jak i żeglarzy oddających się swej pasji przy zmiennych warunkach, które charakteryzują to miejsce. Liczne opady i przełomowe odcinki doprowadzały niegdyś do groźnych powodzi. Z tego powodu w 1968 roku do użytku oddano najwyższą w Polsce zaporę - 82 m wysokości, która spiętrza wody Sanu i Solinki. Budowa trwała 9 lat i uczestniczyło w niej aż 2 tysiące ludzi. Powstałe w ten sposób jezioro Solińskie ma powierzchnię 22 m kwadratowych i pojemność 472 mln m sześciennych — największą w Polsce. Linia brzegowa jeziora wynosi 166 km, a maksymalna głębokość dochodzi do 60 m. Z naturalnych sił płynących wód czerpie elektrownia wodna, o mocy 200 MW.
Na zbiorniku obowiązuje zakaz używania silników, co przekłada się na jeszcze większą sympatię wędkarzy dla tego miejsca. W jeziorze występują sandacze, okonie, leszcze i płocie — gatunki atrakcyjne dla amatorów wędkarstwa.
Rezerwat Prządki
Wspominając o atrakcjach przyrodniczych Podkarpacie, nie można nie wspomnieć o Rezerwacie Prządki. Ten jedyny w swoim rodzaju rezerwat geologiczny obejmuje grupę kilku skał z piaskowca ciężkowickiego, uformowane przez wiatr w ciągu milionów lat. Nazwy największych ze skał nawiązują do ich charakterystycznych kształtów, i tak znajdziemy tam: Prządka Matka, Prządka Baba i Herszt. W lokalnej społeczności krążą legendy o niepokornych pannach dworskich, zamienionych w kamień jako ostrzeżenie, aby nie prządź lnu w dzień świąteczny. Przy dobrej pogodzie i widoczności, ze wzgórza rezerwatu dostrzec można w pełnej krasie piękno Kotliny Krośnieńskiej, Krosno, a nawet Beskid Niski.
Atrakcje przyrodnicze podkarpacia
Ten zakątek Polski kryje wiele pięknych miejsc, które zachwycają swoją różnorodnością biologiczną. Atrakcje przyrodnicze Podkarpacia to okazja do bliższego przyjrzenia się temu, co na co dzień umyka naszej uwadze. Bieszczady i okolice idealnie nadają się na aktywny wypoczynek — wielogodzinne, piesze wędrówki po połoninach, żegluga po jeziorze Solińskim i podziwianie piękna panoramy z rezerwatu Prządki — brzmi jak doskonały plan na tegoroczne wakacje!