6 najpopularniejszych szlaków w Bieszczadach
Bieszczady są przez wielu Polaków uznawane są za najpiękniejsze góry w kraju. Zachwycają niezliczoną ilością barw, a podczas zmieniających się pór roku odkrywają swoje nowe oblicze.
Wyprawy w Bieszczady są niezapomnianym przeżyciem. Całodniowe wycieczki, majestatyczne doliny i zachwycające widoki pozwolą zapomnieć o całym świecie. Poniżej znajduje się lista 6 wyjątkowych szlaków turystycznych w Bieszczadach.
Lista 6 szlaków turystycznych w Bieszczadach
Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.)
Jest to kontynuacja Połoniny Wetlińskiej. Połonina Caryńska (nazywana również Berehowska) jest stosunkowo niewielka. Ma zaledwie 4 kilometry oraz 4 szczyty, z których najwyższy jest Kruhly Wierch. Mimo swoich rozmiarów, trasa wymaga dobrej kondycji. Chwila wysiłku z pewnością warta jest ujrzenia roztaczających się widoków, szczególnie w kierunku południowym, gdzie widoczny jest masyw Małej Rawki.
Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.)
Wizytówka tej części Bieszczad, która podczas letnich wakacji pełna jest turystów. To miejsce, choć piękne o każdej porze roku, szczególnie warto odwiedzić jesienią. W tym czasie, przy odrobinie szczęścia będzie można zostać świadkiem inwersji, podczas którego powietrze staje się wyjątkowo przejrzyste. W tym czasie widoczność zwiększa się do nawet 200 km, dzięki czemu możliwe jest ujrzenie Tatr. Popularnym i przyjemnym punktem obserwacyjnym jest tutaj schronisko Chatka Puchatka, znajdujące się na szczycie Połoniny. Najwyższym szczytem jest Roh.
Smerek (1222 m n.p.m.)
Tutaj można dostać się na dwa sposoby. Podróż z miejscowości Smerek czerwonym szlakiem zajmuje około 2.5 godziny. Krótsza trasa prowadzi żółtym szlakiem z Wetliny i zajmuje poniżej 2 godzin. Północny wierzchołek tego masywu górskiego jest wyższy, ale niestety nie jest dostępny dla turystów. Z kolei z południowego można nacieszyć oczy piękną panoramą. Jeśli zdobycie samego szczytu nie będzie wystarczającym przeżyciem, można wyruszyć na wspaniałą podróż całym grzbietem.
Mała i Wielka Rawka (1272 i 1307 m n.p.m.)
Z grzbietu masywu roztaczają się piękne widoki na [b]Połoninę Wetlińską[/b] i [b]Caryńską[/b] oraz [b]Tarnicę[/b]. Na [b]Małą Rawkę[/b] najłatwiej jest dostać się [b]zielonym szlakiem[/b], który prowadzi przez łagodne podejście z [b]Przełęczy Wyżyniańskiej[/b]. Spacer zajmuje do [b]3 godzin[/b]. Po drodze znajduje się schronisko [b]Bacówka[/b]. [b]Przejście z Małej Rawki na Wielką Rawkę zajmuje około 30 minut żółtym szlakiem[/b]. Tutaj szczyt również pokryty jest połoniną, a panorama obejmuje masyw [b]Tarnicy[/b].
Tarnica (1346 m n.p.m.)
Jest to najwyższy szczyt Bieszczad. Prowadzą na niego dwie drogi i obie są wyjątkowo majestatyczne. Wędrówka czerwonym szlakiem trwa około 3 godzin i rozpoczyna się w Ustrzykach Górnych. Od tej trasy odbiega szlak na szczyt Halicz. Szybsza droga prowadzi z Wołosatego. Niebieski szlak jest prosty i przyjemny, idealny dla osób pragnących wspaniałych widoków i rekreacyjnego spaceru. Dojście do Przełęczy pod Tarnicą zajmuje 2 godziny. Z tego miejsca pozostaje już jedynie 15 minut podejścia żółtym szlakiem.
Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.)
Tutaj również można dostać się na dwa sposoby. Pierwsza trasa prowadzi z Mucznego. Jest to żółty szlak o dość stromym podejściu, a droga nim zajmuje około 2 godzin. Drugą możliwością jest łagodniejszy, chociaż nieco dłuższy szlak niebieski prowadzący z miejscowości Pszczelin Widełki. Wędrówka tą trasą zajmuje około 2.5 godziny. Ze szczytu roztacza się piękna panorama obejmująca obie Rawki, Krzemień oraz Połoninę Wetlińską i Caryńską. Z najwyższego wierzchołka można również obserwować teren Ukrainy.
Magia Bieszczad
Nie bez powodu Bieszczady tak często są wybierane przez turystów. Zachwycają widokami o każdej porze roku. Latem kuszą soczystą zielenią, jesienią zachwycają paletą niezliczonych barw, zimą gwarantują spokój i ciszę, a wiosną można obserwować jak natura budzi się do życia. Są też doskonałym wyborem dla osób, które pragną obcować z przyrodą i uczęszczać łagodniejszymi szlakami.